czech_flag polish_flag

kridlo.jpg Lékárna kridlo.jpg

lekarna.jpg

Novorenesanční exteriér

Že se lékárenská tradice se s domem pojí po staletí, člověk pozná na první pohled. Sochy Hygie a Panacey, řeckých bohyň zdraví a lékárenství, společně s orlem vytesaným do černého mramoru, vypovídají o funkci domu stejně jako novodobý lékárenský kříž, jímž jsou označovány veškeré lékárny. Lékárna u Černého orla patří k nejdéle fungujícím lékárnám ve Slezsku a na Moravě s doloženým počátkem lékárenství v roce 1821, kdy původnímu objektu vtiskl dnešní novorenesanční vzhled italský lékárník Johann Sarkander Bonora. Každá následující generace lékárníků vnesla do domu své vize, energii a invenci. Dům byl postupně rozšířen o druhou budovu, v níž měl lékárník svého času ustájené koně a v místnosti, kde v současnosti naleznete posezení s krbem, prala žena lékárníkovi pracovní oblečení poskvrněné chemickými látkami sloužícím k výrobě léčiv. Dříve byli totiž lékárníci daleko víc bylinkáři a alchymisté než prodavači, jak tomu bývá v dnes hojně rozšířených řetězcových lékárnách. Své spoluobčany léčili přípravky vyrobenými ve vlastní laboratoři. Dnes dle čajové vyhlášky nemůžete namíchat čajovou směs obsahující více než 5 % divizny, levandule, nebo například celeru. Inu, doba pokročila.

interier.jpg

Původní secesní interiér

Co se ovšem v průběhu času nezměnilo, je interiér lékárny. Secesní nábytek z roku 1905 Vás zaujme svými křivkami, vitrážemi, původními latinskými názvy na šuplících a poličkách nebo například skříní s lebkou, ve které byly uloženy nejúčinnější látky, které v přílišné koncentraci působí jako jedy. Dnes jsou samozřejmě všechna léčiva uskladněna náležitým způsobem odpovídajícím aktuálním hygienickým standardům, původní nábytek slouží jako vzpomínka na původní lékárenství, kterému se to novodobé podobá pramálo. Lásku k přírodním léčivým zdrojům, bylinkářství a alchymii nahradil korporátní hlad po ziscích, který často z pacienta dělá pouhý prostředek k zisku. Tento přístup je akcentován v řetězcových lékárnách, jejichž kvóty tlačí lékárníky k množstevnímu prodeji specifických přípravků a doplňků stravy, často s malým ohledem na reálné potřeby pacienta.

Díky opačnému přístupu mého otce si získal výbornou pověst v širokém okolí Vidnavy, proto se do lékárny U Černého orla sjíždějí jak turisté, tak i pacienti. Pro turisty je připraven výklad o historii, pro pacienty aktuální informace o pomoci se zdravotními obtížemi.

Pro více informací navštivte stránky lékárny: Odkaz
Přečtěte si recenze ostatních